۱۰ بازی برای کودک ۳ ساله، مناسب بازی در خانه

بازی برای کودک ۳ ساله - عمو کتابی

بازی برای کودک ۳ ساله

یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای رشد کودک بازی است. بازی را باید یکی از مهارت‌هایی در‌نظر گرفت که کودکان باید از دوران خردسالی آن‌را بیاموزند. شخصیت، هوش، استعداد و توانایی‌های کودکان در هنگام بازی‌های آن‌ها خود را نشان خواهد داد. نکته مهم برای والدین، شناخت علائق کودکشان، و سپس انتخاب بازی‌های مناسب سن او است. علاوه بر وسایل بازی عمومی که کودکان از همان ابتدا به بازی با آن‌ها تمایل نشان می‌دهند، بازی‌های فکری هم برای کودکان در هر سنی لازم است. در این مطلب به معرفی ۱۰ بازی‌ برای کودک ۳ ساله، و البته بازی‌های فکری مناسب این سن خواهیم پرداخت. مجموعه عمو کتابی، مرجع انواع بازی فکری های کودکانه برای تمامی رده‌های سنی و در موضوعات مختلف از برترین تولیدکنندگان بازی های فکری است. میتوانید برای خرید بازی فکری کودک، پس از انتخاب بازه سنی مدنظر خود، بازی فکری های مناسب سن کودکتان را بر اساس تعداد نفرات بازی مشاهده کنید و بررسی و خرید نمایید. با عمو کتابی، آزمون و خطایی در انتخاب و خرید بازی فکری کودکانه در کار نخواهد بود. بهترین و تحسین‌شده‌ترین بازی ها گرد هم آمده‌اند تا برای کسانی که تمایل به خرید بازی های فکری کودکانه و مفید دارند، هیچ دغدغه‌ای وجود نداشته باشد.

چرا بازی برای کودک ۳ ساله مهم است؟

۳ سالگی سنی خاص برای کودکان است. در این سن کودکان در مرحله خاصی از رشد هستند. در این سن کودک از لحاظ حرکتی به رشد نسبتا خوبی رسیده و مهارت‌های لازم در این زمینه را به‌دست آورده است. از نظر گفتاری و بسیاری از حرکات اولیه رفتاری هم کودک توانسته مهارت‌هایی را کسب کند. حالا نوبت انجام بازی‌هایی است که بتواند دیگر مهارت‌های کودک را تقویت کند. کودکان در این سن برای تقویت تعادل خود به سراغ بازی‌های خاصی می‌روند. دویدن، راه‌رفتن روی لبه جدول، لی‌لی، و بازی‌هایی از این نوع، که در کنار داشتن حرکت و جنب و جوش، روی مهارت‌های حفظ تعادل کودک هم کار کند. به همین دلیل بازی‌هایی که برای هماهنگی عضلات، و اندام‌های بدن کودک طراحی شده‌اند، انتخاب‌های خوبی برای این سن هستند. برای طراحی بازی برای کودک ۳ ساله، باید هم توانایی‌های کودک توجه کرد و هم در تلاش برای تقویت استعدادهای او بود. بازی‌های فکری از بهترین نمونه‌های بازی برای کودکان هستند که هم در خانه و هم مهدکودک می‌توان برای سرگرمی کودک از آن‌ها بهره گرفت.

بازی فکری چه فوایدی دارد؟

اهمیت بازی‌های فکری به اندازه‌ای است که تمامی روانشناسان به انجام این بازی‌ها در سنین مختلف توصیه می‌کنند. بازی‌های فکری علاوه بر اینکه مهارت‌های کودک را تقویت می‌کنند، باعث بالا رفتن ضریب هوشی آن‌ها هم خواهند شد از این رو انتخابی عالی برای بازی برای کودک ۳ ساله هستند. کودکانی که از سنین کم، با این بازی‌ها به چالش کشیده می‌شوند، دارای ذهن‌های بازتر و توانایی ذهنی بالایی خواهند بود. در دنیای امروز که امکان بیرون رفتن کودکان از خانه بسیار کم شده است، با کمک بازی‌های فکری، کودکان می‌توانند حس کنجکاوی خود را ارضا کرده و در عین حال خلاقیت‌های مختلفی در زمینه‌های گوناگون از خود نشان دهند. این بازی‌ها به تکامل تمامی حس‌های کودک کمک کرده و کودکی خلاق، باهوش و با استعداد را خواهند ساخت.

بازی در خانه برای کودک سه ساله

مطلب ما منحصرا در مورد انواع بازی مناسب کودک سه ساله است. گفتیم که در این سن، کودک بعضی مهارت‌های مربوط به دست و اندام‌های بدن خود را دارد. به همین دلیل یکی از بهترین بازی‌ها برای کودک در این سن و در خانه، بازی فکری است. انواع پازل‌های ساده، پازل‌هایی که به صورت مکعبی روی هم قرار گرفته و یک شکل مشخص را می‌سازند و پازل‌هایی که یک داستان را تشکیل می‌دهند از بهترین انتخاب‌ها به عنوان بازی برای کودکان ۳ ساله در خانه هستند. بازی‌های هوش‌چین و بازی‌هایی که کودک باید ارتباط بین شکل‌ها را پیدا کند هم از دیگر بازی‌های مهم فکری مناسب این سن هستند. در ادامه به معرفی بعضی از این بازی‌ها خواهیم پرداخت.

بازی برای کودکان ۳ ساله در خانه

وقتی شما برای خرید بازی برای کودک ۳ ساله می‌روید، حتما روی جعبه بازی‌ها عبارت‌هایی مانند +۲ یا +۳ یا دیگر اعداد را خواهید دید. با توجه به سن کودک خود می‌توانید یکی از این بازی‌ها را برایش انتخاب کنید تا در خانه با آن سرگرم شود.

بازی فکری ریسمانک

ریسمان یکی از بازی‌های بسیار خوب برای کودکان ۳ ساله است. این بازی به این صورت است که اشکال مختلف هندسی در رنگ‌های مختلف برای کودک طراحی شده‌اند. در میان تمامی این اشکال، سوراخ‌هایی قرار دارد. کودک باید یک نخ ضخیم را از میان این سوراخ‌ها رد کرده و یک نوار با اشکل مختلف بسازد. فایده این بازی برای کودک، در قدم اول، هماهنگی چشم و دست اوست. کودک باید با تمرکز بتواند این اشکال را به‌دنبال هم قرار بدهد. در قدم دوم کودک با این بازی، مفهوم اعداد را یاد گرفته و با شمارش و ترتیب آن‌ها هم آشنا خواهد شد. علاوه بر تمام این‌ها، کودک با انواع رنگ‌ها و شکل‌ها هم با این بازی آشنا خواهد شد.

بازی فکری گیربکس ۳۰ قطعه برای کودک ۳ ساله

یکی از بهترین گزینه ها از بین انواع بازی در خانه برای کودکان سه ساله، بازی با چرخ‌دنده‌هاست. در این بازی، کودک تعداد زیادی چرخ‌دنده دارد که باید آن‌ها با ترتیب خاصی که در الگوی آن مشخص شده بچیند. در انتها، با چرخاندن یک اهرم تمامی این چرخ‌دنده‌ها با هم به چرخش درآمده و تصویر هیجان‌انگیزی را برای کودک ایجاد می‌کند. این بازی باعث رشد مهارت‌های دست و ماهیچه‌های کودک خواهد بود. آموزش ریاضی، تجسم و افزایش خلاقیت کودک هم از دیگر مزایای این بازی فکری است.

مجموعه عمو کتابی، مرجع انواع کتاب کودک برای تمامی رده‌های سنی و در موضوعات مختلف از برترین ناشرهای کتاب کودکان است. با عمو کتابی، آزمون و خطایی در انتخاب و خرید کتاب در کار نخواهد بود. بهترین و تحسین‌شده‌ترین کتاب‌ ها گرد هم آمده‌اند تا برای کسانی که تمایل به خرید کتاب های ارزشمند دارند، هیچ دغدغه‌ای وجود نداشته باشد.

بازی فکری مونته سوری برای کودک ۳ ساله

مونته‌سوری یک بازی برای کودک ۳ ساله به بالا است که بسیار جذاب است. در این بازی یک صفحه چوبی داریم که ستون‌های چوبی با ترتیب خاصی روی آن قرار گرفته‌اند. کودک باید با توجه به تعداد ستون‌ها، اشکال مختلف هندسی مثل مثلث، مربع و دایره را در این ستون‌ها قرار دهد. با انجام این بازی، علاوه بر تقویت عضلات دست، مهارت هماهنگی دست و چشم هم برای کودک تقویت خواهد شد. کودکان با این بازی اصول اولیه ریاضی را یاد گرفته و حس لامسه آن‌ها هم تقویت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 14 =

× مشاوره رایگان خرید کتاب