نمایش 1–20 از 30 نتیجه

کتاب کودک درباره سواد مالی

در جهان امروز که تمام مسائل با سرعتی شگرف رو به پیشرفت است اهمیت آموزش و یادگیری سواد مالی بیش‌ازپیش احساس می‌شود. از همین جهت باید کودکان را از همان سنین پایین با این گونه مفاهیم آشنا کرد. آموزش عملی در کنار استفاده از كتاب كودك با موضوع سواد مالي می‌تواند تاثیری دوچندان به همراه داشته باشد. به‌علاوه با خريد كتاب كودك با داستان‌های متنوع در همین راستا، نه‌تنها این آموزش‌ها نهادینه می‌شوند؛ بلکه الگوبرداری و علاقه کودک را برای به‌کارگیری آن در زندگی بیشتر می‌کند.

راه‌های انتقال مفاهیم سواد مالی به کودکان

می‌دانیم که بهترین زمان شروع آموزش کودکان از سن ۴ سالگی به بعد است و اگر از همان ابتدا باتوجه‌به توان درک کودک، وی را با مفاهیم و مسائل اقتصادی آشنا سازید می‌توانید افرادی با هوش و درایت مالی مناسب در آینده تربیت کنید.

از آن جایی که سواد مالی شامل مفاهیم پس‌انداز، مدیریت پول، سرمایه‌گذاری و افزایش میزان پول می‌شود، برای آموزش ابتدا درباره مشاغل و راه‌های کسب درآمد با آن‌ها سخن بگویید، با تعیین‌کردن مقداری پول جهت خرجی ماهانه از فرزند خود بخواهید نسبت ‌به همان میزان مخارج خود را مدیریت کند.

با استفاده از یک قلک یا افتتاح یک حساب به وی بیاموزید پول‌های خود را پس‌انداز کرده و برای افزایش آن تلاش کند. همچنین می‌توانید هنگام خرید بعضی از اقلام با وی مشورت کرده و قدرت تصمیم‌گیری برای خرید آن را به کودک خود بسپارید یا حتی با سپردن مبلغی، از او بخواهید تا وسیله موردنظر را خریداری کرده و باقی‌مانده پول را بازگرداند.

این آموزش‌های عملی از همان دوران کودکی به وی می‌آموزد که:

  • برای خواسته‌های خود تلاش کند
  • هنگام خرید بهترین تصمیم را بگیرد
  • از خرید وسایل غیرضروری خودداری کند
  • و از همه مهم‌تر مسئولیت‌پذیری و صبر و بردباری برای رسیدن به خواسته خود را بیاموزد